Strona główna > Blog > Jak uruchamiać, obsługiwać i utrzymywać w czystości saturator do wody gazowanej SodaStream? To proste – oto instrukcja
czwórka znajomych na spotkaniu pijąca wodę z saturatora sodastream

Jak uruchamiać, obsługiwać i utrzymywać w czystości saturator do wody gazowanej SodaStream? To proste – oto instrukcja

SodaStream rewolucjonizuje podejście do ekologii, motywując nas do działań na rzecz przyszłości naszej planety i pokazując, że codzienna troska o środowisko nie musi być trudna ani wymagająca. Wystarczy pić wodę i napoje gazowane! Możecie je przygotować samodzielnie w domu, unikając konieczności kupowania i wyrzucania setek jednorazowych plastikowych butelek, które szkodzą naszej przyrodzie. Dzięki saturatorowi SodaStream korzystacie z butelki wielokrotnego użytku, która jest funkcjonalna. Oto wskazówki, jak obsługiwać i dbać o urządzenie do gazowania wody, aby cieszyć się świeżymi napojami gazowanymi wtedy, kiedy tylko mamy na nie ochotę. 

Czym jest saturator do gazowania wody SodaStream? 

Rocznie w morzach i oceanach ląduje aż 8 milionów ton plastikowych odpadów, w tym ponad 230 000 ton mikroplastiku w postaci małych granulek, zwanych nurdle, które stanowią zagrożenie dla organizmów wodnych [1]. To ogromny problem, który wymaga od nas realnych zmian w życiu codziennym. Dzięki ekspresowi SodaStream możemy w prosty sposób działać na rzecz ochrony środowiska, pijąc po prostu wodę! 

Każdy saturator do gazowania wody SodaStream pozwala zmniejszyć zużycie plastikowych butelek w ciągu 4 lat aż o 1769. Butelka szklana SodaStream może być wykorzystywana przez całe życie, a tritanowa przez 4 lata, co minimalizuje generowanie ogromnej ilości odpadów. 

Saturator SodaStream to urządzenie o prostym i intuicyjnym użytkowaniu, które zamienia zwykłą wodę w gazowaną w zaledwie kilka chwil. Dzięki swojej prostocie oraz bezpieczeństwu użytkowania, a także wygodnym nabojom CO2, pozwala na szybkie gazowanie wody według własnych preferencji – lekko, średnio lub mocno gazowanej. Możecie również tworzyć ulubione napoje, dodając do świeżo gazowanej wody syropy SodaStream dostępne w różnych smakach: 

 • z oferty Pepsi Co: Pepsi, Pepsi Max, Mirinda czy 7 UP; 
 • napoje energetyczne; 
 • napoje owocowe: różowy grejpfrut, pomarańczowo-mango czy cytryna-limonka; 
 • napoje przypominające smakami dzieciństwo, takie jak domowa lemoniada. 

Dzięki saturatorowi SodaStream macie zawsze dostęp do swoich ulubionych napojów w wygodny, ekonomiczny i ekologiczny sposób, bez potrzeby wychodzenia z domu, kupowania i przenoszenia ciężkich opakowań z wodą gazowaną czy napojami w jednorazowych plastikach, które obciążają nasze środowisko. 

Kroki obsługi ekspresu SodaStream 

Samodzielne przygotowanie napoju gazowanego w saturatorze SodaStream jest niezwykle proste i zajmuje tylko kilka chwil. Dzięki temu zawsze macie dostęp do wody gazowanej lub ulubionych napojów, co ułatwia regularne nawadnianie organizmu.  

Urządzenie jest praktyczne i odporne na uszkodzenia mechaniczne, co sprawia, że możecie je zabrać ze sobą do pracy, szkoły, na trening, spacer czy wycieczkę.  

Oto kroki obsługi saturatora SodaStream: 

 1. Napełniamy butelkę do gazowania SodaStream zimną wodą do oznaczonej linii. 
 1. W zależności od modelu saturatora wkręcamy lub umieszczamy butelkę w wyznaczonym miejscu. Pamiętajmy, aby zachować niewielką przestrzeń między dnem butelki a podstawą urządzenia. 
 1. Naciskamy przycisk do gazowania. Liczba naciśnięć wpływa na stopień nagazowania wody: 
  1-3 naciśnięcia dają lekko gazowaną wodę; 
  3-4 naciśnięcia trwające około 2 sekundy dają wodę standardowo gazowaną; 
  5 naciśnięć to mocno gazowana woda. 
 1. Urządzenie jest wyposażone w zabezpieczenie przed nadmiernym wydobywaniem się gazu, więc po osiągnięciu pożądanego stopnia gazowania usłyszymy charakterystyczny głośny dźwięk. 
 1. Po osiągnięciu odpowiedniego poziomu gazowania delikatnie odkręcamy lub odpinamy butelkę i wyjmujemy ją z ekspresu. 

Teraz możecie cieszyć się świeżymi bąbelkami! 

Nadajcie swojej gazowanej wodzie charakter i smak!

Swoją gazowaną wodę przygotowaną w saturatorze SodaStream możecie urozmaicać ulubionymi dodatkami, które dodadzą smaku, witamin i wartości odżywczych. Oto kilka pomysłów: 

 • Owoce, takie jak maliny, truskawki, jagody, plastry jabłka, gruszki czy ananasa. 
 • Cytrusy, takie jak limonki, cytryny, pomelo, pomarańcze czy grejpfruty lub ich świeżo wyciśnięty sok. 
 • Świeże zioła, na przykład mięta, melisa lub szałwia. 
 • Przyprawy, takie jak laska cynamonu, gwiazdka anyżu, świeżo mielony czerwony pieprz czy chili. Ostre przyprawy w połączeniu z owocowymi sokami lub musami dodanymi do wody nadadzą jej charakteru i wyrazistości. 

Dzięki temu w prosty i szybki sposób stworzycie w domu różnorodne i aromatyczne kompozycje dla całej rodziny lub zaskoczycie gości nietuzinkowymi napojami, oszczędzając jednocześnie na zakupie gotowych napojów gazowanych. 

saturator wody sodastream art biały wraz z syropem pepsi zero sugar ze szklanką gotowego napoju

Jakiej wody używać do gazowania w saturatorze SodaStream? 

W trosce o naszą planetę i własne zdrowie zaleca się zrezygnowanie z zakupu butelkowanej wody i wykorzystywanie wody prosto z kranu. Jest to zupełnie bezpieczne! W ciągu lat jakość wody kranowej uległa znacznej poprawie dzięki modernizacji systemów uzdatniania wody w większych aglomeracjach, takich jak Warszawa[2], Gdańsk[3], Kraków[4] czy Wrocław[5]

Skład chemiczny wody z kranu nie różni się od wody w butelkach, a czasem jest nawet korzystniejszy pod względem zawartości minerałów, dorównując wodzie źródlanej lub mineralnej. Kranówka zawiera wartościowe składniki odżywcze, takie jak magnez, wapń, potas, fluorki, wodorowęglany oraz siarczany[6]. Dlatego śmiało pijcie ją – to zdrowe!

Jak utrzymać saturator SodaStream w czystości? 

Nie tylko obsługa, ale także utrzymanie w czystości saturatora SodaStream jest proste i nie wymaga dużego nakładu pracy. Możecie użyć łagodnego płynu do mycia naczyń i miękkiej, wilgotnej szmatki, aby delikatnie oczyścić obudowę urządzenia i dyszę. Zadbajcie jednak, aby nie używać żadnych środków ścierających, substancji chemicznych ani ostrych narzędzi, które mogą uszkodzić powierzchnię saturatora. 

Prawidłowo eksploatowany i pielęgnowany saturator SodaStream posłuży Wam przez wiele lat. Dzięki najwyższej jakości butelkom możecie być pewni, że samodzielnie gazowana woda zachowa świeżość, na przykład w pracy lub podczas podróży. Gazowany napój można przechowywać w saturatorze nasyconym wodą przez 2-3 dni. 

[1] https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C1383375%2Ctony-plastiku-zalewaja-oceany-powstal-nowy-ekosystem-plastisfera.html 

[2] https://www.mpwik.com.pl/view/jakosc-naszej-wody 

[3] https://www.gdansk.pl/wiadomosci/WHO-uspokaja-woda-z-kranu-jest-bezpieczna-do-picia,a,166558 

[4] https://wodociagi.krakow.pl/jakosc-wody/prawda-i-mity.html 

[5] https://pijkranowke.pl/?gclid=Cj0KCQjwxIOXBhCrARIsAL1QFCbUco-p0TMMxLu9N-UdUWO8jNIdFKalizdGm9keWWrfoyogTY7d6uIaAnmrEALw_wcB#start 

[6] https://dietetycy.org.pl/woda-dlaczego-taka-wazna/