Strona główna > Blog > Niedobór wody - czy to rzeczywiste zagrożenie? Jak oszczędzać wodę?
czarna maszyna sodastream wraz z dwoma butelkami soada stream wypełnione wodą obok stoi szklanka wypełniona wodą i dodatkami

Niedobór wody – czy to rzeczywiste zagrożenie? Jak oszczędzać wodę?

Każdego dnia zużywamy około 96 litrów wody, z których tylko 3% jest przeznaczane do spożycia i gotowania. Pozostałe 97% wody prawie natychmiast znika w kanalizacji. Często lekceważymy jej zużycie, mimo że cena rośnie, a problem niedoboru staje się coraz bardziej realny. Nadszedł czas, aby to zmienić. Wskazówki dotyczące oszczędzania wody pomogą nam obniżyć obciążenie środowiska i zadbać o nasze finanse, bez konieczności wielkich wyrzeczeń. 

Oszczędzanie wody – czy jest to konieczne? 

Powierzchnia Ziemi pokryta jest wodą w 71%, ale należy pamiętać, że znaczną część (niemal 97,5%) stanowią słone morza i oceany, których wody nie nadają się do spożycia. Z pozostałych 2,5% słodkiej wody, znaczna ilość jest zamrożona w lodowcach i pokrywach śnieżnych. Dla ludzkiego użytku pozostaje zaledwie około 1% słodkiej wody, a te zasoby szybko się kurczą.  

Przyczyną spadku dostępności wody na świecie jest wzrost populacji. W 1987 roku na świecie żyło około 5 miliardów ludzi, a w 2021 roku jest nas już prawie 7,84 miliarda. Przewiduje się, że do 2050 roku liczba ta może wzrosnąć do 9,7 miliarda. Tempo wzrostu populacji jest ogromne i wynosi niemal miliard nowych ludzi co 12 lat[1]. Wzrost ten niesie ze sobą większe zapotrzebowanie na wodę. Jednocześnie ilość tej dostępnej spada z roku na rok. Zanieczyszczenia środowiska, zmiany klimatu i ekstremalne zjawiska pogodowe przyczyniają się do tego procesu. 

Naukowcy od dawna biją na alarm, twierdząc, że jeśli nie uda się zatrzymać tych niepokojących trendów, zasoby słodkiej wody mogą się wyczerpać już w 2050 roku. Obecnie ponad miliard ludzi na całym świecie cierpi z powodu niedoboru wody. Deficyty te występują głównie w Afryce i niektórych obszarach Azji, ale także w Europie sytuacja staje się coraz bardziej trudna. Europejska Agencja Środowiska informuje, że już teraz blisko 1/3 terytorium Unii Europejskiej jest narażone na okresowe lub stałe niedobory wody[2]. Polska, pomimo swojej przeciętnej wielkości, należy do krajów o najmniejszych zasobach wody w całej UE[3]

Jak oszczędzać wodę? Zacznij od swojego domu! 

Przez nasze codzienne nawyki zużywamy około 96 litrów wody na dobę[4]. Jednak tylko 3% tej ilości przeznaczamy na picie i gotowanie, resztę zużywamy na takie czynności jak sprzątanie, zmywanie, pranie, higiena i spłukiwanie toalety. Zdecydowanie marnujemy zasoby wody. Jak można to zmienić? Wystarczy wprowadzić odpowiednie urządzenia i zmodyfikować nasze nawyki. 

Napraw przecieki 

Najpierw warto sprawdzić instalację wodną w domu, ponieważ nieszczelne urządzenia mogą prowadzić do znacznych strat wody. Przez nieszczelny kran może niepostrzeżenie przeciekać nawet do 5000 litrów wody rocznie. Zepsuta spłuczka toaletowa może generować straty sięgające nawet 200 litrów wody dziennie. Naprawa nieszczelności i wymiana wadliwych uszczelek jest zatem sprawą priorytetową. 

Używaj wodoszelnych baterii i słuchawek prysznicowych 

Zainstalowanie baterii wodoszczelnych w domu, pozwoli zaoszczędzić znaczną ilość wody. Na przykład bateria kuchenna i łazienkowa bezdotykowa, wyposażona w czujnik na podczerwień, może włączyć się tylko wtedy, gdy wykryje ruch. Dzięki temu zużywamy nawet o 50% mniej wody w porównaniu z tradycyjnymi bateriami. 

Zamiana baterii dwuuchwytowej na jednouchwytową pozwala oszczędzić do 30% wody. Możecie również zainwestować w perlator, który delikatnie napowietrza wodę, co daje wrażenie, że płynie jej więcej, pomagając zmniejszyć jej zużycie nawet o 60%. 

Zastosuj spłuczki oszczędzające wodę 

Zainstalowanie spłuczki toaletowej z funkcją „stop”, która pozwala na zatrzymanie spłukiwania w dowolnym momencie. Sprawdzi się również model z opcją wyboru ilości zużywanej wody (3 lub 6 litrów), pozwoli to zminimalizować straty. 

Wybieraj zmywarkę zamiast ręcznego zmywania 

Ręczne zmywanie naczyń zużywa znacznie więcej wody w porównaniu do zmywarki. Aby umyć pełny zlew naczyń, potrzebujemy około 80 litrów wody, podczas gdy zmywarka zużywa od 9 do 15 litrów. Przesiadka na korzystanie ze zmywarki może zaoszczędzić co najmniej 65 litrów wody przy jednym myciu. 

Wybieraj wodooszczędny sprzęt AGD 

Jeśli musicie wymienić sprzęt AGD, wybierzcie modele o jak najniższym zużyciu wody i najlepszej klasie energetycznej. Pamiętajcie, aby uruchamiać pralkę i zmywarkę tylko wtedy, gdy są pełne. Mniejsza liczba cykli oznacza mniejsze zużycie wody. 

Bierz prysznice zamiast kąpieli 

Kąpiele w wannie zużywają około 200 litrów wody, podczas gdy prysznic może ograniczyć zużycie do zaledwie 60 litrów. Oszczędność jest znacząca. Dodatkowo pamiętajcie o zakręcaniu kranu podczas mycia zębów, co pozwoli zaoszczędzić około 15 litrów. 

Wykorzystuj deszczówkę 

Jeśli masz dostęp do działki, ogrodu lub dużego balkonu, rozważ zainstalowanie pojemników na deszczówkę. Możecie użyć standardowych beczek lub pojemników z filtrami do oczyszczania wody z liści, igliwia i błota. Tak zgromadzoną wodą możemy podlewać rośliny, myć powierzchnie, a nawet samochód, co pozwoli zmniejszyć zapotrzebowanie na wodę z sieci. 

Wykorzystuj wodę wielokrotnie 

Jednym z prostszych sposobów na oszczędzanie wody jest jej wielokrotne wykorzystanie. Przykłady obejmują używanie wody, w której gotowane były jajka, jako odżywki dla roślin czy wody z gotowania makaronu jako bazy do sosów. Ponadto, jeśli mamy nawyk korzystania z kąpieli w wannie, możecie użyć zużytej wody do mycia podłogi lub spłukiwania toalety. 

Pij wodę z kranu 

Butelkowana woda nie jest zrównoważonym wyborem, ponieważ do wyprodukowania jednej butelki plastikowej o pojemności 1,5 litra zużywa się 3 litry wody. Pijąc wodę butelkowaną, konsumujemy nie tylko jej zawartość, ale także wodę używaną podczas produkcji butelki. Pijąc wodę z kranu, wybieramy ekonomiczne, ekologiczne i wygodne rozwiązanie, które jest bezpieczne, smaczne i często zdrowsze niż butelkowana woda. 

szklanka z napojem stojąca obok butelki i saturatora sodastream

Twórz własną wodę gazowaną za pomocą ekspresu SodaStream 

Jeśli lubicie napoje gazowane, a jednocześnie zależy Wam na środowisku, możecie rozważyć zakup ekspresu SodaStream. To urządzenie pozwala przekształcić wodę z kranu w wodę gazowaną. Jeden nabój z gazem CO2 przygotuje do 60 litrów wody gazowanej, co odpowiada około 40 butelkom o pojemności 1,5 litra. Po zużyciu nabój można ponownie napełnić, a dołączona do ekspresu butelka (wykonana z bezpiecznego Tritanu, niezawierającego BPA) jest trwała i wielokrotnego użytku. 

Oszczędzanie wody jest ważne, aby obniżyć wpływ na środowisko i zapewnić przyszłym pokoleniom dostęp do czystej wody. Działania podejmowane w naszych domach mogą znacząco przyczynić się do tego celu. 

[1] Zob. https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/liczba-ludnosci-na-swiecie-statystyki-i-prognozy/ceep8qj 

[2] Zob. https://www.eea.europa.eu/pl/sygna142y/sygnaly-2018/artykuly/zuzycie-wody-w-europie-2014 

[3] Zob. https://oko.press/polske-czekaja-problemy-z-woda-nasze-zasoby-sie-kurcza-wywiad/ 

[4] Zob. Raport GUS, Gospodarka mieszkaniowa i infrastruktura komunalna w 2019 r., Warszawa 2020, tablica 6, str. 30.