Strona główna > Blog > Jak efektywnie organizować zakupy? Oto 7 technik minimalizmu zakupowego
butelka sodastream na tle przyrody i promieniującego słońca

Jak efektywnie organizować zakupy? Oto 7 technik minimalizmu zakupowego

Minimalizm jest przeciwwagą dla konsumpcjonizmu. Wyłania się jako trend zachęcający do bardziej przemyślanego stylu życia, koncentrującego się na istotnych aspektach. Promuje eliminację zbędnych przedmiotów z naszego otoczenia, tych, których nie potrzebujemy lub nie używamy. Uwolnienie się od presji konsumpcji daje nam wolność i możliwość skupienia się na tym, co naprawdę sprawia nam radość i szczęście. Jak wdrożyć minimalizm w swoim życiu? Przede wszystkim ograniczamy impulsywne zakupy i stawiamy na świadome wybory. Oto kilka wskazówek, jak efektywnie planować swoje zakupy, oszczędzając czas i pieniądze, jednocześnie przyczyniając się do ochrony naszej planety. 

Tworzenie listy zakupów  

Rozpoczęcie przygody z minimalizmem zakupowym może zacząć się od podstaw, czyli od jedzenia. To w dziedzinie żywności często marnujemy pieniądze, kupując nadmierną ilość produktów, których nie zdążamy zjeść. Jak unikać tego rodzaju strat? 

Przed udaniem się na zakupy spożywcze, warto sporządzić listę produktów, które zamierzamy nabyć. Dzięki niej stajemy się bardziej odporni na techniki marketingowe wykorzystywane przez sklepy, co z kolei pozwala nam uniknąć zakupu nadprogramowych rzeczy. Listę można przygotować tuż przed wizytą w sklepie, choć jeszcze lepszym rozwiązaniem jest sporządzanie jej na bieżąco, na przykład wtedy, gdy zauważymy, że któryś z produktów kończy się nam w domu. 

Możemy używać klasycznych kartek i umieszczać je w widocznym miejscu, na przykład na lodówce, lub skorzystać z intuicyjnych aplikacji na smartfonie. Aplikacje mają dodatkową zaletę, ponieważ grupują produkty w kategorie, co ułatwia zakupy. 

Planowanie posiłków i unikanie zakupów na zapas  

Innym ciekawym sposobem na organizację zakupów i minimalizację marnowania żywności jest planowanie posiłków z wyprzedzeniem. Wówczas kupujemy jedynie to, co jest nam niezbędne do przygotowania konkretnych dań, bez nadmiarowych zakupów. Warto również uwzględnić w planach sezonowe produkty, co pozwala na zakup tańszych i zdrowszych posiłków w porównaniu do tych, które bazują na importowanych produktach. 

Podczas zakupów koniecznie sprawdźmy daty ważności produktów. Jeśli mamy zamiar wykorzystać dany produkt w najbliższym czasie, nie krępujmy się sięgać po te z krótszą datą ważności, co pozwoli uniknąć marnowania jedzenia. W badaniach przeprowadzonych przez PROM wynika, że Polacy rocznie wyrzucają około 5 milionów ton jedzenia, a najczęstszymi przyczynami są zepsucie produktu i przekroczenie daty ważności[1]

Kupowanie odpowiedzialnie – mniej, ale wyższej jakości  

Artykuły elektroniczne, sprzęt gospodarstwa domowego, ubrania, obuwie, akcesoria – to wszystko jest niezbędne w naszym życiu. Nie ma konieczności rezygnowania z tych potrzeb. Niemniej jednak warto zastanowić się nad jakością produktów. Zamiast kupować wiele produktów niższej jakości, które trzeba często wymieniać, lepiej zainwestować w jeden trwały i wartościowy produkt, który posłuży przez wiele lat. Jak rozpoznać produkt wysokiej jakości? Często jest to kwestia ceny, choć nie zawsze – produkty dobrej jakości, wykonane z solidnych materiałów i z poszanowaniem środowiska naturalnego. Mogą być droższe niż te z niższej półki cenowej. Oczywiście, poza ceną warto również zwrócić uwagę na: 

  • materiał,  
  • skład (szczególnie w przypadku ubrań),  
  • parametry (w przypadku elektroniki i sprzętu),  
  • jakość wykonania,  
  • dostępne gwarancje,  
  • opinie dostępne w Internecie. 
czerwony saturator sodastream art obok stoi szklanka wypełniona wodą gazowaną z dodatkiem owoców i cytrusów

Stworzenie bazy ulubionych produktów i unikanie kompromisów 

Minimalizm zakupowy ma wiele wspólnego z poznaniem swoich potrzeb. Znając swoje upodobania i posiadając ulubione produkty (nawet w zakresie kosmetyków, ubrań lub marek), stajemy się bardziej odporni na wpływy marketingu, a tym samym mniej podatni na sugestie i reklamy w sklepach. Tworzenie własnej bazy ulubionych produktów to proces, który może zająć trochę czasu, ale warto się za niego zabrać. Z korzyścią dla siebie, dla środowiska (unikając zakupów, które ostatecznie zostaną wyrzucone) i dla własnego portfela. 

Podczas zakupów starajmy się nie iść na kompromisy. Jeśli nie znajdziemy idealnej rzeczy, nie bierzmy mniej satysfakcjonującej alternatywy tylko dlatego, by wyjść ze sklepu z czymś w ręku. Taka rzecz nie posłuży nam, a jedynie stracimy pieniądze. Czekajmy na odpowiedni produkt albo odwiedźmy inny sklep, jeśli to konieczne. 

Monitorowanie wydatków i częstsze korzystanie z gotówki  

Jeśli zmagamy się z niekontrolowanymi zakupami lub często zastanawiamy się, gdzie podziały się nasze pieniądze, warto rozważyć monitorowanie wszystkich wydatków. To pierwszy krok w kierunku ograniczenia niepotrzebnych zakupów i ochrony oszczędności. Śledzenie wydatków pozwoli zrozumieć, na co dokładnie wydajemy swoje pieniądze i pozwoli dostosować swoje zakupy do nowych nawyków. Dodatkowo warto ustawić limity wydatków, na przykład dziennie lub tygodniowo, co pomoże w planowaniu zakupów i unikaniu przekraczania określonej sumy. 

Warto także pamiętać, że sposób płatności może wpłynąć na ilość zakupów. Okazuje się, że płacenie kartą debetową lub kredytową zazwyczaj prowadzi do większych wydatków w porównaniu do płatności gotówkowych[2]. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ karty skrywają przed nami zmniejszający się stan konta, a gotówka natychmiast pokazuje, ile wydaliśmy. Jeśli chcemy kontrolować swoje zakupy, rozważmy płatności gotówkowe. 

Inwestowanie w przedmioty, które pomagają ograniczyć codzienne wydatki  

Wsparcie w ograniczeniu zakupów i zyskanie dodatkowej przestrzeni w domu może zapewnić inwestycja w przedmioty, które promują minimalizm i jednocześnie są ekologiczne. Przykładem takiego produktu jest ekspres do gazowania wody SodaStream. 

Dzięki temu urządzeniu możemy zapomnieć o zakupie wód gazowanych i napojów gazowanych w plastikowych butelkach. Możemy przygotować je samodzielnie w domu, wykorzystując zwykłą wodę (ewentualnie z dodatkiem syropów smakowych). Jedno napełnienie cylindra CO2 pozwala na wyprodukowanie nawet 60 litrów napojów gazowanych. W przeliczeniu koszt litra wody gazowanej to około 0,83 złotego (czyli około 60 groszy taniej niż wtedy gdy kupujemy wodę butelkowaną). Gdy gaz się skończy, można go łatwo wymienić na nowy, zarówno w sklepach partnerskich firmy, jak i poprzez wygodną wymianę online, dostarczoną przez kuriera. 

W komplecie z ekspresem SodaStream znajduje się butelka wielokrotnego użytku, wykonana z ekologicznego Tritanu lub szkła. To pozwala zrezygnować z używania setek jednorazowych butelek w ciągu kilku lat. 

Centra handlowe wypełnione kolorowymi reklamami, atrakcyjnymi wystawami i przyjemnymi zapachami, skłaniają nas do większych zakupów. Jeśli jesteśmy podatni na pokusy, impulsywne zakupy, warto ograniczyć wizyty w galeriach handlowych i odwiedzać je tylko wtedy, gdy naprawdę musimy. Gdy podejście minimalizmu zakupowego stanie się częścią naszego stylu życia i opanujemy kompulsywne zakupy, możemy rozważyć powrót do regularnych wizyt, choć prawdopodobnie nie będziemy już odczuwać takiej potrzeby. 

Wdrożenie tych technik planowania zakupów i minimalizmu zakupowego może przynieść wielkie korzyści, zarówno pod względem osobistym, jak i ekologicznym. Dzięki świadomym wyborom zakupowym możemy oszczędzać pieniądze, redukować ilość marnowanej żywności i zmniejszać ilość odpadów, a jednocześnie cieszyć się bardziej uporządkowanym i harmonijnym życiem. 

[1] Zob. https://www.money.pl/gospodarka/tak-polacy-marnuja-jedzenie-miliony-ton-zywnosci-laduje-w-smietnikach-6704354942471104a.html 

[2] Zob. https://strefabiznesu.pl/klient-placac-karta-kupuje-i-wydaje-wiecej/ar/c3-12514662