Strona główna > Blog > SodaStream - dlaczego to taki niezbędny produkt? Poznaj zalety gazowania wody w swoim własnym domu 
trzy urządzenia sodastream stojące obok siebie wraz z kubkiem gotowego napoju

SodaStream – dlaczego to taki niezbędny produkt? Poznaj zalety gazowania wody w swoim własnym domu 

Czy nie wydaje Wam się, że kupowanie wody gazowanej, noszenie ciężkich opakowań i zanieczyszczanie środowiska plastikowymi butelkami, mogą być zbędnym wysiłkiem? Wybierając samodzielne gazowanie wody za pomocą ekspresu SodaStream, zapomnicie o tych kłopotach! Dzięki temu urządzeniu gazowana woda w Waszym domu staje się dostępna szybko i wygodnie. Poznajcie kluczowe powody, dla których warto posiadać saturator.

Gazowana woda w domu – wybieramy zdrowe nawodnienie

Czy zdajecie sobie sprawę, że codzienne zapotrzebowanie na wodę wynosi co najmniej 1,5 litra u dorosłej osoby?[1] Warto podkreślić, że pokarmy stałe dostarczają jedynie około 20% tej ilości, dlatego większość powinna pochodzić z płynów, zwłaszcza z wody[2].

Mimo tego wiemy, że smak zwykłej wody może z czasem się znudzić lub po prostu nie przypaść do gustu. Na szczęście dietetycy podpowiadają, że gazowana woda z kranu może być równie zdrowym źródłem nawodnienia[3]. W porównaniu do wody niegazowanej ma lepszy smak, orzeźwiający efekt, zaspokaja pragnienie i zapewnia uczucie sytości[4]. Ponadto, według niektórych badań, może pomóc w trawieniu i przynosić ulgę w przypadku problemów z zaparciami lub niestrawnością[5].

Jeśli chcecie czerpać te korzyści na co dzień, nie musicie polegać na wodzie gazowanej w butelkach. Dzięki SodaStream możecie cieszyć się wygodą przygotowywania gazowanej wody i napojów, które można zabrać ze sobą do pracy, na trening lub spacer.

Różnorodność smaków gazowanej wody

A co, jeśli chcecie spróbować innych napojów gazowanych? Nie musicie tracić czasu i energii na zakupy, wystarczy mieć syropy smakowe pod ręką. Być może nie zastąpią one oryginalnych marek, ale są bardziej zdrowe, ponieważ niektóre z nich zawierają znacznie mniej cukru niż napoje gazowane dostępne w butelkach. Niektóre nawet go w ogóle nie posiadają. Korzystając z tych syropów, możecie przygotować zdrowsze wersje gazowanej wody o intensywności i smaku, które Wam odpowiadają.

syrop o samku 7up marki sodastream wraz ze szklanką wypełnioną napojem - z lodem z dodatkiem limonki i cytryny

Bąbelkowanie wody bez wychodzenia z domu

Zakup wody w butelkach może być męczący. Przenoszenie ciężkich opakowań o wadze prawie 10 kg na raz może wpłynąć negatywnie na kręgosłup, a także wymagać czasu na zakupy i wyrzucanie opakowań.

Wybierając gazowanie wody za pomocą ekspresu SodaStream, nie musicie wychodzić z domu. Saturator i nabój można zamówić przez Internet na stronie producenta.

Oszczędzanie z wodą gazowaną

Co zrobić, gdy skończy się gaz w naboju? Wystarczy wymienić go na nowy. Możecie zrobić to w jednym z punktów partnerskich SodaStream lub zamówić kuriera, który odbierze pusty cylinder.

Warto rozważyć zakup kilku nabojów. Gdy jeden się wyczerpie, używamy kolejnego, co zapewnia nam ciągły dostęp do gazowanej wody z kranu. Wymiana kosztuje około 50 zł, a jeden cylinder pozwala na przygotowanie około 60 litrów wody, co odpowiada aż 40 butelkom PET o pojemności 1,5 litra. To znaczne oszczędności w perspektywie czasu.

Picie wody gazowanej z kranu to także sposób na oszczędność dla środowiska. Przy samodzielnym gazowaniu przestajemy wyrzucać plastikowe butelki, co przyczynia się do redukcji odpadów. Zastępujemy je trwałymi butelkami. Odpadki z tworzyw sztucznych są szkodliwe dla środowiska, a proces ich recyklingu wymaga znacznych nakładów energii i wody. 

Dlatego gazowanie wody w domu to dobry krok w kierunku zrezygnowania z butelek PET, co pomaga zmniejszyć wpływ na degradację środowiska. 

Elegancki design i wygoda

Dzięki SodaStream nie tylko oszczędzamy pieniądze, ale także dbamy o środowisko. SodaStream oferuje eleganckie urządzenia do gazowania wody, które pasują zarówno do klasycznych, jak i nowoczesnych kuchni. Saturatory SodaStream nie wymagają podłączenia do prądu i są kompaktowe, co oznacza, że możemy je umieścić w dowolnym miejscu w swojej kuchni. Wszystko to sprawia, że gazowanie wody staje się zarówno wygodne, jak i estetyczne.

Gazowana woda z kranu – postaw na jakość

Gazowana woda z kranu nasycona tylko dwutlenkiem węgla w wielu przypadkach przewyższa jakością wodę źródlaną czy mineralną. Posiada zdrowe minerały i jest wolna od szkodliwych substancji. Gazowanie wody przy pomocy SodaStream pozwala dostosować jej stopień nagazowania do własnych preferencji. 

Gazowanie wody jest łatwe i wygodne dzięki SodaStream. Proces ten zajmuje tylko kilkadziesiąt sekund. Samodzielnie dostosowujemy intensywność bąbelków do swoich upodobań. Gazowanie staje się przyjemnym rytuałem, z którym możemy eksperymentować, np. poprzez użycie różnych syropów z użyciem wody z saturatora.

Jak gazować wodę? Zrób to szybko i wygodnie z SodaStream

Pod względem procesu tworzenia wody gazowanej, woda z saturatora w zasadzie nie różni się od tej w butelce. W obu przypadkach gazowana woda jest uzyskiwana poprzez wprowadzenie dwutlenku węgla pod wysokim ciśnieniem. Dzięki SodaStream proces ten sprowadza się do kilku prostych kroków, które zajmują zaledwie kilkadziesiąt sekund. Jak przygotować wodę gazowaną w domu? 

  • Umieszczamy nabój SodaStream w tylnym miejscu ekspresu (należy to zrobić ponownie tylko wtedy, gdy gaz z cylindra zostanie zużyty, zazwyczaj po przygotowaniu około 60 litrów wody gazowanej w domu). 
  • Wkładamy butelkę wody do syfonu, aż do oznaczonej granicy. 
  • Naciskamy przycisk lub pociągamy za dźwignię, aby uwolnić CO2. Ten proces można powtórzyć nawet siedem razy, aby uzyskać intensywność gazowania dostosowaną do własnych preferencji, od lekko gazowanej do mocno gazowanej wody. 

Od teraz możemy pić gazowaną wodę w domu bez ograniczeń! 

To także doskonała okazja do eksperymentowania, co sprawia, że gazowanie wody staje się przyjemnym rytuałem. Może to być momentem wytchnienia od codzienności lub sposobem na wypróbowanie nowych przepisów na kreatywne koktajle z wykorzystaniem gazowanej wody. 

Szczególnie z myślą o tym celu powstał najnowszy model SodaStream Art, który wprowadza element sztuki w gazowanie wody z kranu. Dodajmy do niej plaster pomarańczy, liść mięty, gałązkę rozmarynu lub kawałki arbuza i odkryjmy nowe smaki. Możemy tym zaskoczyć gości lub członków rodziny. Wypróbujmy to i cieszmy się radością gazowania bez ograniczeń, w sposób smaczny, ekonomiczny i przyjazny dla środowiska. 

[1] https://ncez.pzh.gov.pl/abc-zywienia/zasady-zdrowego-zywienia/piramida-zdrowego-zywienia-i-aktywnosci-fizycznej-dla-osob-doroslych-2/ 

[2] https://wolewode.pl/ile-wody-nalezy-pic/ 

[3] https://dietetycy.org.pl/czy-woda-gazowana-jest-zdrowa/ 

[4] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23327968/ 

[5] https://www.webmd.com/diet/sparkling-water-health-benefits