Strona główna > Blog > Nawodnienie organizmu – czemu to takie istotne? 
męszczyzna pijący wodę z kubka z dodatkiem cytryny

Nawodnienie organizmu – czemu to takie istotne? 

Woda jest fundamentem życia. Bez niej nie mogłyby istnieć ani rozwijać się żadne organizmy. Stanowi ona główny składnik ludzkiego ciała i otacza nas nieustannie. Jednak czy zdajemy sobie sprawę z kluczowego znaczenia odpowiedniego nawodnienia organizmu? Jakie konsekwencje wynikają z niewystarczającej ilości spożywanej wody? Kto jest szczególnie narażony na odwodnienie? Jak dostosować nawyki picia, aby czuć się dobrze i dbać o zdrowie? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w dzisiejszym artykule, w którym omawiamy znaczenie właściwego nawodnienia organizmu. 

Dlaczego woda jest ważna dla człowieka?  

W dużej mierze składamy się z wody. Nasz organizm zbudowany jest z płynów, które spożywamy w ciągu dnia, a także z wody wytworzonej w wyniku procesów metabolicznych. Odpowiedni poziom nawodnienia pozwala nam utrzymać równowagę kwasowo-zasadową oraz gospodarkę wodno-elektrolitową. 

W trakcie codziennych aktywności nieustannie tracimy wodę poprzez: 

 • Wydalanie moczem, 
 • Pocenie się, 
 • Oddychanie. 

Instytut Żywności i Żywienia określił zalecaną ilość wody do spożycia przez różne grupy wiekowe: 

 • Niemowlęta – 100-1000 ml, 
 • Dzieci w wieku od 1 do 9 lat – 1250-1750 ml, 
 • Chłopcy powyżej 10 lat – 2100-2500 ml, 
 • Dziewczęta powyżej 10 lat – 1900-2000 ml, 
 • Mężczyźni – 2500 ml, 
 • Kobiety – 2000 ml, 
 • Kobiety w II i III trymestrze ciąży – 2300 ml, 
 • Kobiety karmiące piersią – 2700 ml[1]

Jak sprawdzić poziom nawodnienia organizmu?  

Definicja prawidłowego nawodnienia organizmu może zależeć od kontekstu i sytuacji. Istnieją różne metody oceny nawodnienia organizmu, z których niektóre są bardziej precyzyjne, a inne mniej. 

Przykładowe metody określenia poziomu nawodnienia organizmu to: 

 • Ocena ultrasonograficzna żyły głównej dolnej (ŻGD), 
 • Badanie nawodnienia poprzez analizę stanu śluzówek, elastyczności skóry, powrotu krążenia włośniczkowego, masy ciała, ciśnienia tętniczego i pracy serca, 
 • Testy krwi, w tym oznaczenie poziomu hematokrytu, ANP, BNP, cGMP oraz elektrolitów, 
 • Badanie moczu, w celu pomiaru osmolarności i wydalania sodu, 
 • Bioimpedancja, 
 • Pomiar ośrodkowego ciśnienia żylnego u kobiet w ciąży[2]

Wymienione metody są wykorzystywane w celach diagnostycznych podczas wizyt medycznych lub pobytów w szpitalu. Istnieją jednak również bardziej dostępne i mniej precyzyjne metody samokontroli poziomu nawodnienia organizmu, takie jak: 

 • Obserwacja koloru moczu – im jest jaśniejszy, tym lepiej nawodniony jest organizm, a ciemniejszy kolor może świadczyć o odwodnieniu, 
 • Analiza składu ciała w gabinecie dietetyka, 
 • Korzystanie z aplikacji do monitorowania spożycia płynów oraz śledzenia aktywności fizycznej i przyjmowanych posiłków. 

Odpowiednie nawodnienie organizmu  

Niedobór wody w organizmie często wynika z niewystarczającego spożycia płynów. Jednak nie jest to jedyna przyczyna odwodnienia. Może również wystąpić w wyniku gorączki, biegunki, wymiotów, nadmiernego pocenia się lub być związany z różnymi schorzeniami, takimi jak cukrzyca. 

Objawy odwodnienia czasami są subtelne i mogą zostać przeoczone. Zmęczenie, zawroty głowy, obniżone ciśnienie krwi, trudności w koncentracji, bladość skóry i suchość w ustach mogą świadczyć o niedoborze wody. 

Kto jest szczególnie narażony na odwodnienie? 

 • Niemowlęta i małe dzieci, 
 • Osoby aktywnie uprawiające sport, 
 • Osoby powyżej 65. roku życia[3]
ojciec z córką piją wodę gazowaną przy stole

Korzyści płynące z picia wody  

Picie odpowiedniej ilości wody może przynieść organizmowi wiele korzyści. Wpływa ono korzystnie na układ moczowy, wspomagając procesy detoksykacji oraz zmniejszając ryzyko rozwoju raka pęcherza moczowego. Dodatkowo pomaga w zapobieganiu tworzenia się kamieni nerkowych. 

Regularne spożycie wody przynosi korzyści układowi trawiennemu, redukując ryzyko raka jelita grubego i polipów. Ponadto, pomaga w zapobieganiu chorobom układu sercowo-naczyniowego, obniżając ryzyko wystąpienia tych chorób o 41% u kobiet i aż o 54% u mężczyzn. 

Badania sugerują, że picie odpowiedniej ilości wody może być skuteczną metodą łagodzenia migreny, a nawet skrócenia jej trwania o 21 godzin. 

Dostosowanie spożycia płynów do potrzeb organizmu ma także korzystny wpływ na wygląd, pomagając w utrzymaniu prawidłowej wagi ciała, poprawiając jędrność skóry i zmniejszając widoczność zmarszczek[4]

Pij wodę dla zdrowia! 

Aby utrzymać organizm odpowiednio nawodnionym, warto sięgać po wodę, ponieważ jest to bezkaloryczny napój o korzystnym wpływie na zdrowie. Jednak, jeśli jesteśmy miłośnikami wody gazowanej, a jednocześnie zależy nam na środowisku, rozważmy wykorzystanie SodaStream – urządzenia do nasycania kranowej wody dwutlenkiem węgla. 

Dzięki niemu możemy cieszyć się świeżą wodą gazowaną w sposób szybki i wygodny. SodaStream pozwala na kontrolowanie stopnia nasycenia dwutlenkiem węgla, co pozwala dostosować napój do własnych preferencji. Urządzenie używa specjalnych cylindrów z gazem, które wystarczają nawet na 60 litrów wody, którą możemy pić bez złego wpływu mikroplastiku[5]

SodaStream oferuje także syropy, które pozwalają przekształcić zwykłą wodę w popularne napoje gazowane, takie jak Pepsi, 7Up, Mirinda, napoje energetyczne i napoje owocowe. 

Wpływ wody gazowanej na organizm  

Istnieje wiele mitów dotyczących wody gazowanej, w tym obawy o podwyższoną kwasowość i jej wpływ na szkliwo zębów czy układ pokarmowy. Jednak zdrowe osoby nie muszą się tym martwić, ponieważ lekko kwaśna woda gazowana nie jest szkodliwa dla organizmu[6]

Woda gazowana lepiej gasi pragnienie niż zwykła woda, co jest szczególnie korzystne w czasie upałów. Ponadto gazowana woda szybciej się wchłania – ważne podczas aktywności fizycznej. Należy też pamiętać, że woda gazowana jest trwalsza, a bakterie rozwijają się w niej wolniej, co sprawia, że pozostaje świeża na dłużej. 

Woda gazowana może również pomagać we wchłanianiu magnezu i wapnia, działać moczopędnie oraz wspierać leczenie zapalenia układu moczowego i nadkwasoty żołądka[7]

[1] Zdrowa woda – poznaj fakty i mity – www.wodanastart.pl 

[2] 19_28kwartalnikusg32.pdf 

[3] I. Idasiak-Piechocka Odwodnienie – patofizjologia i klinika. Forum Nefrologiczne 2012, vol. 5, no 1, 73–78 

[4] Zdrowa woda – poznaj fakty i mity – www.wodanastart.pl 

[5] https://sodastream.pl/blogs/explore/jest-w-morzu-w-powietrzu-i-w-twojej-herbacie-co-to-jest-mikroplastik 

[6] https://dietetycy.org.pl/czy-woda-gazowana-jest-zdrowa/ 

[7] https://dietetycy.org.pl/czy-woda-gazowana-jest-zdrowa/